×

Kraków

16 grudnia 2020

Po kilkudziesięciu latach przygotowań i projektów, ostatnich czterech podczas których trwały intensywne prace budowlane, nareszcie nadszedł czas na długo oczekiwany finał. Otwarcie Nowej Siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu stało się faktem. Tym samym miasto zyskało jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych obiektów medycznych w tej części Europy Środkowo-Wschodniej. O jego zaletach pierwsi Pacjenci przekonają się już w listopadzie br. – Pamiętam, jak wiele osób pytało mnie, czy ta inwestycja ma sens. Dziś w Uniwersytecie Jagiellońskim uruchamiamy szpital godny XXI wieku. To ogromny powód do dumy – mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

Uroczystość otwarcia NSSU rozpoczęła się 29 października br., o godz. 11 –  dokładnie cztery i pół roku od dnia wbudowania kamienia węgielnego pod budowę nowej inwestycji.

W kolejnych słowach wymieniał zalety nowej inwestycji. – Dla Pacjentów Nowa Siedziba Szpitala Uniwersyteckiego oznacza jakościowy przeskok w udzielaniu świadczeń. Dzięki niej uzyskają dostęp do unikalnych technologii, które do tej pory były niedostępne na terenie Polski. To także ogromna poprawa warunków, w których chorzy będą leczeni. Cały budynek jest klimatyzowany, sale łóżkowe są wyłącznie dwuosobowe, wyposażone we własny węzeł sanitarny – podkreślał. – Dzień otwarcia to dla nas wszystkich: pracowników, pacjentów, mieszkańców moment szczególny. Dzień, z którego powinniśmy być dumni, ponieważ pokazuje, że nie ma czegoś takiego jak bariery. Jeżeli bowiem zbierze się grupa zdeterminowanych ludzi, to ma szansę zrobić coś wielkiego. A ten szpital jest wielki.